497

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
497 г.  во други календари
Грегоријански календар 497
CDXCVII
Ab urbe condita 1250
Асирски календар 5247
Бахајски календар -1347–-1346
Бенгалски календар -96
Берберски календар 1447
Будистички календар 1041
Бурмански календар -141
Византиски календар 6005–6006
Еврејски календар 4257–4258
Ерменски календар
Етиопски календар 489-490
Ирански календар 125 п.с. – 124 п.с.
Исламски календар 129 пред хиџра – 128 пред хиџра
Јулијански календар 497    CDXCVII
Кинески календар 丙子年月日
(3133/3193)
— до —
丁丑年月日
(3134/3194)
Коптски календар 213–214
Корејски календар 2830
Календар Мингуо 1415 пред РК
民前1415年
Селевкидски календар 808–809
Тајландски сончев календар 1040
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 553–554
 - Шака самват 419–420
 - Кали југа 3598–3599
Холоценски календар 10497
Џуче-календар нема (пред 1912)

497 (CDXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 497. година од новата ера, 497. од првиот милениум, 97. од 5 век и осма од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6005 и 6006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4257 и 4258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 497. година се протега во 3133 и 3134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3193 и 3194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1040. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 129 и 128 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]