450

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
450 г.  во други календари
Грегоријански календар 450
CDL
Ab urbe condita 1203
Асирски календар 5200
Бахајски календар -1394–-1393
Бенгалски календар -143
Берберски календар 1400
Будистички календар 994
Бурмански календар -188
Византиски календар 5958–5959
Еврејски календар 4210–4211
Ерменски календар
Етиопски календар 442-443
Ирански календар 172 п.с. – 171 п.с.
Исламски календар 177 пред хиџра – 176 пред хиџра
Јулијански календар 450    CDL
Кинески календар 己丑年月日
(3086/3146)
— до —
庚寅年月日
(3087/3147)
Коптски календар 166–167
Корејски календар 2783
Календар Мингуо 1462 пред РК
民前1462年
Селевкидски календар 761–762
Тајландски сончев календар 993
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 506–507
 - Шака самват 372–373
 - Кали југа 3551–3552
Холоценски календар 10450
Џуче-календар нема (пред 1912)

450 (CDL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 450. година од новата ера, 450. од првиот милениум, 50. од 5 век и прва од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5958 и 5959 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5200 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4210 и 4211 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1203.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 450. година се протега во 3086 и 3087, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3146 и 3147 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 993. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 177 и 176 година пред хиџра.


Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]