458

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
458 г.  во други календари
Грегоријански календар 458
CDLVIII
Ab urbe condita 1211
Асирски календар 5208
Бахајски календар -1386–-1385
Бенгалски календар -135
Берберски календар 1408
Будистички календар 1002
Бурмански календар -180
Византиски календар 5966–5967
Еврејски календар 4218–4219
Ерменски календар
Етиопски календар 450-451
Ирански календар 164 п.с. – 163 п.с.
Исламски календар 169 пред хиџра – 168 пред хиџра
Јулијански календар 458    CDLVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3094/3154)
— до —
戊戌年月日
(3095/3155)
Коптски календар 174–175
Корејски календар 2791
Календар Мингуо 1454 пред РК
民前1454年
Селевкидски календар 769–770
Тајландски сончев календар 1001
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 514–515
 - Шака самват 380–381
 - Кали југа 3559–3560
Холоценски календар 10458
Џуче-календар нема (пред 1912)

458 (CDLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 458. година од новата ера, 458. од првиот милениум, 58. од 5 век и деветта од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5966 и 5967 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5208 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4218 и 4219 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1211.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 458. година се протега во 3094 и 3095, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3154 и 3155 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1001. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 169 и 168 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]