422

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
422 г.  во други календари
Грегоријански календар 422
CDXXII
Ab urbe condita 1175
Асирски календар 5172
Бахајски календар -1422–-1421
Бенгалски календар -171
Берберски календар 1372
Будистички календар 966
Бурмански календар -216
Византиски календар 5930–5931
Еврејски календар 4182–4183
Ерменски календар нема
Етиопски календар 414–415
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -578–-577
Ирански календар 200 п.с. – 199 п.с.
Исламски календар 206 пред хиџра – 205 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 422    CDXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3058/3118)
— до —
壬戌年月日
(3059/3119)
Коптски календар 138–139
Корејски календар 2755
Календар Мингуо 1490 пред РК
民前1490年
Селевкидски календар 733–734
Тајландски сончев календар 965
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 478–479
 - Шака самват 344–345
 - Кали југа 3523–3524
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1370Грешка во Lua: Неважечки број -1369
-1370–-1369
Холоценски календар 10422
Џуче-календар нема (пред 1912)

422 (CDXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 422. година од новата ера, 422. од првиот милениум, 22. од 5 век и трета од 420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5930 и 5931 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5172 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4182 и 4183 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1175.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 422. година се протега во 3058 и 3059, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3118 и 3119 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 965. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 206 и 205 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]