Прејди на содржината

414

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
414 во разни календари
Грегоријански календар414
CDXIV
Ab urbe condita1167
Асирски календар5164
Балиски календар335–336
Бенгалски календар−179
Берберски календар1364
Будистички календар958
Бурмански календар−224
Византиски календар5922–5923
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3110 или 3050
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3111 или 3051
Коптски календар130–131
Етиопски календар406–407
Еврејски календар4174–4175
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера470–471
 - Сачка ера335–336
 - Кали-југа3514–3515
Холоценски календар10414
Ирански календар208 п.п. – 207 п.п.
Исламски календар214 п.х. – 213 п.х.
Јавански календар297–299
Јулијански календар414
CDXIV
Корејски календар2747
Мингуо-календар1498 пред Р. Кина
民前1498年
Нанакшахи−1054
Селевкидски календар725/726 г.г.
Тајландски сончев календар956–957
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
540 или 159 или −613
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
541 или 160 или −612

414 (CDXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 414 година од новата ера, 414. од првиот милениум, 14. од V век и петта од 410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5922 и 5923 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5164 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4174 и 4175 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1167.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 414 година се протега во 3050 и 3051, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3110 и 3111 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 957. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 214 и 213 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]