456

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
456 г.  во други календари
Грегоријански календар 456
CDLVI
Ab urbe condita 1209
Асирски календар 5206
Бахајски календар -1388–-1387
Бенгалски календар -137
Берберски календар 1406
Будистички календар 1000
Бурмански календар -182
Византиски календар 5964–5965
Еврејски календар 4216–4217
Ерменски календар
Етиопски календар 448-449
Ирански календар 166 п.с. – 165 п.с.
Исламски календар 171 пред хиџра – 170 пред хиџра
Јулијански календар 456    CDLVI
Кинески календар 乙未年月日
(3092/3152)
— до —
丙申年月日
(3093/3153)
Коптски календар 172–173
Корејски календар 2789
Календар Мингуо 1456 пред РК
民前1456年
Селевкидски календар 767–768
Тајландски сончев календар 999
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 512–513
 - Шака самват 378–379
 - Кали југа 3557–3558
Холоценски календар 10456
Џуче-календар нема (пред 1912)

456 (CDLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 456. година од новата ера, 456. од првиот милениум, 56. од 5 век и седма од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5964 и 5965 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5206 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4216 и 4217 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1209.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 456. година се протега во 3092 и 3093, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3152 и 3153 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 999. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 171 и 170 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]