438

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
438 во разни календари
Грегоријански календар438
CDXXXVIII
Ab urbe condita1191
Асирски календар5188
Балиски календар359–360
Бенгалски календар−155
Берберски календар1388
Будистички календар982
Бурмански календар−200
Византиски календар5946–5947
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3134 или 3074
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3135 или 3075
Коптски календар154–155
Етиопски календар430–431
Еврејски календар4198–4199
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера494–495
 - Сачка ера359–360
 - Кали-југа3538–3539
Холоценски календар10438
Ирански календар184 п.п. – 183 п.п.
Исламски календар190 п.х. – 189 п.х.
Јавански календар322–323
Јулијански календар438
CDXXXVIII
Корејски календар2771
Мингуо-календар1474 пред Р. Кина
民前1474年
Нанакшахи−1030
Селевкидски календар749/750 г.г.
Тајландски сончев календар980–981
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
564 или 183 или −589
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
565 или 184 или −588

438 (CDXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 438 година од новата ера, 438. од првиот милениум, 38. од V век и деветта од 430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5946 и 5947 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5188 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4198 и 4199 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1191.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 438 година се протега во 3074 и 3075, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3134 и 3135 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 981. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 190 и 189 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]