462

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
462 г.  во други календари
Грегоријански календар 462
CDLXII
Ab urbe condita 1215
Асирски календар 5212
Бахајски календар -1382–-1381
Бенгалски календар -131
Берберски календар 1412
Будистички календар 1006
Бурмански календар -176
Византиски календар 5970–5971
Еврејски календар 4222–4223
Ерменски календар
Етиопски календар 454-455
Ирански календар 160 п.с. – 159 п.с.
Исламски календар 165 пред хиџра – 164 пред хиџра
Јулијански календар 462    CDLXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3098/3158)
— до —
壬寅年月日
(3099/3159)
Коптски календар 178–179
Корејски календар 2795
Календар Мингуо 1450 пред РК
民前1450年
Селевкидски календар 773–774
Тајландски сончев календар 1005
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 518–519
 - Шака самват 384–385
 - Кали југа 3563–3564
Холоценски календар 10462
Џуче-календар нема (пред 1912)

462 (CDLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 462. година од новата ера, 462. од првиот милениум, 62. од 5 век и трета од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5970 и 5971 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5212 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4222 и 4223 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1215.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 462. година се протега во 3098 и 3099, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3158 и 3159 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1005. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 165 и 164 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]