500

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
500 во разни календари
Грегоријански календар500
D
Ab urbe condita1253
Асирски календар5250
Балиски календар421–422
Бенгалски календар−93
Берберски календар1450
Будистички календар1044
Бурмански календар−138
Византиски календар6008–6009
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3196 или 3136
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3197 или 3137
Коптски календар216–217
Етиопски календар492–493
Еврејски календар4260–4261
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера556–557
 - Сачка ера421–422
 - Кали-југа3600–3601
Холоценски календар10500
Ирански календар122 п.п. – 121 п.п.
Исламски календар126 п.х. – 125 п.х.
Јавански календар386–387
Јулијански календар500
D
Корејски календар2833
Мингуо-календар1412 пред Р. Кина
民前1412年
Нанакшахи−968
Селевкидски календар811/812 г.г.
Тајландски сончев календар1042–1043
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
626 или 245 или −527
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
627 или 246 или −526

500 (D) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 500 година од новата ера, 500. од првиот милениум, последна од V век и прва од 500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6008 и 6009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4260 и 4261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1253.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 500 година се протега во 3136 и 3137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3196 и 3197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1043. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 126 и 125 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 500 на Ризницата ?