Прејди на содржината

467

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
467 во разни календари
Грегоријански календар467
CDLXVII
Ab urbe condita1220
Асирски календар5217
Балиски календар388–389
Бенгалски календар−126
Берберски календар1417
Будистички календар1011
Бурмански календар−171
Византиски календар5975–5976
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3163 или 3103
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3164 или 3104
Коптски календар183–184
Етиопски календар459–460
Еврејски календар4227–4228
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера523–524
 - Сачка ера388–389
 - Кали-југа3567–3568
Холоценски календар10467
Ирански календар155 п.п. – 154 п.п.
Исламски календар160 п.х. – 159 п.х.
Јавански календар352–353
Јулијански календар467
CDLXVII
Корејски календар2800
Мингуо-календар1445 пред Р. Кина
民前1445年
Нанакшахи−1001
Селевкидски календар778/779 г.г.
Тајландски сончев календар1009–1010
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
593 или 212 или −560
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
594 или 213 или −559

467 (CDLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 467 година од новата ера, 467. од првиот милениум, 67. од V век и осма од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5975 и 5976 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5217 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4227 и 4228 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1220.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 467 година се протега во 3103 и 3104, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3163 и 3164 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1010. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 160 и 159 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 467 на Ризницата ?