401

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
401 во разни календари
Грегоријански календар401
CDI
Ab urbe condita1154
Асирски календар5151
Балиски календар322–323
Бенгалски календар−192
Берберски календар1351
Будистички календар945
Бурмански календар−237
Византиски календар5909–5910
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3097 или 3037
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3098 или 3038
Коптски календар117–118
Етиопски календар393–394
Еврејски календар4161–4162
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера457–458
 - Сачка ера322–323
 - Кали-југа3501–3502
Холоценски календар10401
Ирански календар221 п.п. – 220 п.п.
Исламски календар228 п.х. – 227 п.х.
Јавански календар284–285
Јулијански календар401
CDI
Корејски календар2734
Мингуо-календар1511 пред Р. Кина
民前1511年
Нанакшахи−1067
Селевкидски календар712/713 г.г.
Тајландски сончев календар943–944
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
527 или 146 или −626
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
528 или 147 или −625

401 (CDI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 401 година од новата ера, 401. од првиот милениум, 1. од V век и втора од 400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5909 и 5910 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5151 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4161 и 4162 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1154.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 401 година се протега во 3037 и 3038, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3097 и 3098 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 944. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 228 и 227 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]