461

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
461 во разни календари
Грегоријански календар461
CDLXI
Ab urbe condita1214
Асирски календар5211
Балиски календар382–383
Бенгалски календар−132
Берберски календар1411
Будистички календар1005
Бурмански календар−177
Византиски календар5969–5970
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3157 или 3097
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3158 или 3098
Коптски календар177–178
Етиопски календар453–454
Еврејски календар4221–4222
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера517–518
 - Сачка ера382–383
 - Кали-југа3561–3562
Холоценски календар10461
Ирански календар161 п.п. – 160 п.п.
Исламски календар166 п.х. – 165 п.х.
Јавански календар346–347
Јулијански календар461
CDLXI
Корејски календар2794
Мингуо-календар1451 пред Р. Кина
民前1451年
Нанакшахи−1007
Селевкидски календар772/773 г.г.
Тајландски сончев календар1003–1004
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
587 или 206 или −566
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
588 или 207 или −565

461 (CDLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 461 година од новата ера, 461. од првиот милениум, 61. од V век и втора од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5969 и 5970 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5211 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4221 и 4222 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1214.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 461 година се протега во 3097 и 3098, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3157 и 3158 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1004. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 166 и 165 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 461 на Ризницата ?