459

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
459 во разни календари
Грегоријански календар459
CDLIX
Ab urbe condita1212
Асирски календар5209
Балиски календар380–381
Бенгалски календар−134
Берберски календар1409
Будистички календар1003
Бурмански календар−179
Византиски календар5967–5968
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3155 или 3095
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3156 или 3096
Коптски календар175–176
Етиопски календар451–452
Еврејски календар4219–4220
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера515–516
 - Сачка ера380–381
 - Кали-југа3559–3560
Холоценски календар10459
Ирански календар163 п.п. – 162 п.п.
Исламски календар168 п.х. – 167 п.х.
Јавански календар344–345
Јулијански календар459
CDLIX
Корејски календар2792
Мингуо-календар1453 пред Р. Кина
民前1453年
Нанакшахи−1009
Селевкидски календар770/771 г.г.
Тајландски сончев календар1001–1002
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
585 или 204 или −568
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
586 или 205 или −567

459 (CDLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 459 година од новата ера, 459. од првиот милениум, 59. од V век и последна од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5967 и 5968 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5209 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4219 и 4220 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1212.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 459 година се протега во 3095 и 3096, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3155 и 3156 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1002. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 168 и 167 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]