453

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
453 г.  во други календари
Грегоријански календар 453
CDLIII
Ab urbe condita 1206
Асирски календар 5203
Бахајски календар -1391–-1390
Бенгалски календар -140
Берберски календар 1403
Будистички календар 997
Бурмански календар -185
Византиски календар 5961–5962
Еврејски календар 4213–4214
Ерменски календар
Етиопски календар 445-446
Ирански календар 169 п.с. – 168 п.с.
Исламски календар 174 пред хиџра – 173 пред хиџра
Јулијански календар 453    CDLIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3089/3149)
— до —
癸巳年月日
(3090/3150)
Коптски календар 169–170
Корејски календар 2786
Календар Мингуо 1459 пред РК
民前1459年
Селевкидски календар 764–765
Тајландски сончев календар 996
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 509–510
 - Шака самват 375–376
 - Кали југа 3554–3555
Холоценски календар 10453
Џуче-календар нема (пред 1912)

453 (CDLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 453. година од новата ера, 453. од првиот милениум, 53. од 5 век и четвртта од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5961 и 5962 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5203 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4213 и 4214 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1206.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 453. година се протега во 3089 и 3090, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3149 и 3150 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 996. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 174 и 173 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]