489

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
489 г.  во други календари
Грегоријански календар 489
CDLXXXIX
Ab urbe condita 1242
Асирски календар 5239
Бахајски календар -1355–-1354
Бенгалски календар -104
Берберски календар 1439
Будистички календар 1033
Бурмански календар -149
Византиски календар 5997–5998
Еврејски календар 4249–4250
Ерменски календар
Етиопски календар 481-482
Ирански календар 133 п.с. – 132 п.с.
Исламски календар 137 пред хиџра – 136 пред хиџра
Јулијански календар 489    CDLXXXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3125/3185)
— до —
己巳年月日
(3126/3186)
Коптски календар 205–206
Корејски календар 2822
Календар Мингуо 1423 пред РК
民前1423年
Селевкидски календар 800–801
Тајландски сончев календар 1032
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 545–546
 - Шака самват 411–412
 - Кали југа 3590–3591
Холоценски календар 10489
Џуче-календар нема (пред 1912)

489 (CDLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 489. година од новата ера, 489. од првиот милениум, 89. од 5 век и последна од 480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5997 и 5998 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5239 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4249 и 4250 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1242.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 489. година се протега во 3125 и 3126, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3185 и 3186 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1032. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 137 и 136 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]