490

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
490 г.  во други календари
Грегоријански календар 490
CDXC
Ab urbe condita 1243
Асирски календар 5240
Бахајски календар -1354–-1353
Бенгалски календар -103
Берберски календар 1440
Будистички календар 1034
Бурмански календар -148
Византиски календар 5998–5999
Еврејски календар 4250–4251
Ерменски календар
Етиопски календар 482-483
Ирански календар 132 п.с. – 131 п.с.
Исламски календар 136 пред хиџра – 135 пред хиџра
Јулијански календар 490    CDXC
Кинески календар 己巳年月日
(3126/3186)
— до —
庚午年月日
(3127/3187)
Коптски календар 206–207
Корејски календар 2823
Календар Мингуо 1422 пред РК
民前1422年
Селевкидски календар 801–802
Тајландски сончев календар 1033
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 546–547
 - Шака самват 412–413
 - Кали југа 3591–3592
Холоценски календар 10490
Џуче-календар нема (пред 1912)

490 (CDXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 490. година од новата ера, 490. од првиот милениум, 90. од 5 век и прва од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5998 и 5999 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5240 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4250 и 4251 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1243.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 490. година се протега во 3126 и 3127, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3186 и 3187 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1033. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 136 и 135 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]