446

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
446 г.  во други календари
Грегоријански календар 446
CDXLVI
Ab urbe condita 1199
Асирски календар 5196
Бахајски календар -1398–-1397
Бенгалски календар -147
Берберски календар 1396
Будистички календар 990
Бурмански календар -192
Византиски календар 5954–5955
Еврејски календар 4206–4207
Ерменски календар нема
Етиопски календар 438–439
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -554–-553
Ирански календар 176 п.с. – 175 п.с.
Исламски календар 181 пред хиџра – 180 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 446    CDXLVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3082/3142)
— до —
丙戌年月日
(3083/3143)
Коптски календар 162–163
Корејски календар 2779
Календар Мингуо 1466 пред РК
民前1466年
Селевкидски календар 757–758
Тајландски сончев календар 989
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 502–503
 - Шака самват 368–369
 - Кали југа 3547–3548
Француски револуционерен календар
-1346–-1345
Холоценски календар 10446
Џуче-календар нема (пред 1912)

446 (CDXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 446. година од новата ера, 446. од првиот милениум, 46. од 5 век и седма од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5954 и 5955 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5196 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4206 и 4207 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1199.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 446. година се протега во 3082 и 3083, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3142 и 3143 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 989. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 181 и 180 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]