449

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
449 г.  во други календари
Грегоријански календар 449
CDXLIX
Ab urbe condita 1202
Асирски календар 5199
Бахајски календар -1395–-1394
Бенгалски календар -144
Берберски календар 1399
Будистички календар 993
Бурмански календар -189
Византиски календар 5957–5958
Еврејски календар 4209–4210
Ерменски календар нема
Етиопски календар 441–442
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -551–-550
Ирански календар 173 п.с. – 172 п.с.
Исламски календар 178 пред хиџра – 177 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 449    CDXLIX
Кинески календар 戊子年月日
(3085/3145)
— до —
己丑年月日
(3086/3146)
Коптски календар 165–166
Корејски календар 2782
Календар Мингуо 1463 пред РК
民前1463年
Селевкидски календар 760–761
Тајландски сончев календар 992
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 505–506
 - Шака самват 371–372
 - Кали југа 3550–3551
Француски револуционерен календар
-1343–-1342
Холоценски календар 10449
Џуче-календар нема (пред 1912)

449 (CDXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 449. година од новата ера, 449. од првиот милениум, 49. од 5 век и последна од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5957 и 5958 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5199 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4209 и 4210 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1202.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 449. година се протега во 3085 и 3086, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3145 и 3146 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 992. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 178 и 177 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]