483

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
483 во разни календари
Грегоријански календар483
CDLXXXIII
Ab urbe condita1236
Асирски календар5233
Балиски календар404–405
Бенгалски календар−110
Берберски календар1433
Будистички календар1027
Бурмански календар−155
Византиски календар5991–5992
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3179 или 3119
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3180 или 3120
Коптски календар199–200
Етиопски календар475–476
Еврејски календар4243–4244
Хиндуистички календари
 - Викрам самват539–540
 - Шака самват404–405
 - Кали-југа3583–3584
Холоценски календар10483
Ирански календар139 п.п. – 138 п.п.
Исламски календар143 п.х. – 142 п.х.
Јавански календар369–370
Јулијански календар483
CDLXXXIII
Корејски календар2816
Мингуо-календар1429 пред Р. Кина
民前1429年
Нанакшахи−985
Селевкидски календар794/795 г.г.
Тајландски сончев календар1025–1026
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
609 или 228 или −544
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
610 или 229 или −543

483 (CDLXXXIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 483 година од новата ера, 483. од првиот милениум, 83. од V век и четвртта од 480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5991 и 5992 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5233 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4243 и 4244 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1236.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 483 година се протега во 3119 и 3120, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3179 и 3180 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1026. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 143 и 142 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 483 на Ризницата ?