480

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
480 г.  во други календари
Грегоријански календар 480
CDLXXX
Ab urbe condita 1233
Асирски календар 5230
Бахајски календар -1364–-1363
Бенгалски календар -113
Берберски календар 1430
Будистички календар 1024
Бурмански календар -158
Византиски календар 5988–5989
Еврејски календар 4240–4241
Ерменски календар
Етиопски календар 472-473
Ирански календар 142 п.с. – 141 п.с.
Исламски календар 146 пред хиџра – 145 пред хиџра
Јулијански календар 480    CDLXXX
Кинески календар 己未年月日
(3116/3176)
— до —
庚申年月日
(3117/3177)
Коптски календар 196–197
Корејски календар 2813
Календар Мингуо 1432 пред РК
民前1432年
Селевкидски календар 791–792
Тајландски сончев календар 1023
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 536–537
 - Шака самват 402–403
 - Кали југа 3581–3582
Холоценски календар 10480
Џуче-календар нема (пред 1912)

480 (CDLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 480. година од новата ера, 480. од првиот милениум, 80. од 5 век и прва од 480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5988 и 5989 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5230 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4240 и 4241 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1233.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 480. година се протега во 3116 и 3117, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3176 и 3177 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1023. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 146 и 145 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]