444

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
444 г.  во други календари
Грегоријански календар 444
CDXLIV
Ab urbe condita 1197
Асирски календар 5194
Бахајски календар -1400–-1399
Бенгалски календар -149
Берберски календар 1394
Будистички календар 988
Бурмански календар -194
Византиски календар 5952–5953
Еврејски календар 4204–4205
Ерменски календар
Етиопски календар 436-437
Ирански календар 178 п.с. – 177 п.с.
Исламски календар 184 пред хиџра – 182 пред хиџра
Јулијански календар 444    CDXLIV
Кинески календар 癸未年月日
(3080/3140)
— до —
甲申年月日
(3081/3141)
Коптски календар 160–161
Корејски календар 2777
Календар Мингуо 1468 пред РК
民前1468年
Селевкидски календар 755–756
Тајландски сончев календар 987
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 500–501
 - Шака самват 366–367
 - Кали југа 3545–3546
Холоценски календар 10444
Џуче-календар нема (пред 1912)

444 (CDXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 444. година од новата ера, 444. од првиот милениум, 44. од 5 век и петта од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5952 и 5953 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5194 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4204 и 4205 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1197.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 444. година се протега во 3080 и 3081, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3140 и 3141 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 987. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 184 и 182 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]