474

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
474 г.  во други календари
Грегоријански календар 474
CDLXXIV
Ab urbe condita 1227
Асирски календар 5224
Бахајски календар -1370–-1369
Бенгалски календар -119
Берберски календар 1424
Будистички календар 1018
Бурмански календар -164
Византиски календар 5982–5983
Еврејски календар 4234–4235
Ерменски календар
Етиопски календар 466-467
Ирански календар 148 п.с. – 147 п.с.
Исламски календар 153 пред хиџра – 152 пред хиџра
Јулијански календар 474    CDLXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3110/3170)
— до —
甲寅年月日
(3111/3171)
Коптски календар 190–191
Корејски календар 2807
Календар Мингуо 1438 пред РК
民前1438年
Селевкидски календар 785–786
Тајландски сончев календар 1017
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 530–531
 - Шака самват 396–397
 - Кали југа 3575–3576
Холоценски календар 10474
Џуче-календар нема (пред 1912)

474 (CDLXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 474. година од новата ера, 474. од првиот милениум, 74. од 5 век и петта од 470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5982 и 5983 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5224 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4234 и 4235 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1227.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 474. година се протега во 3110 и 3111, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3170 и 3171 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1017. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 153 и 152 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]