447

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
447 г.  во други календари
Грегоријански календар 447
CDXLVII
Ab urbe condita 1200
Асирски календар 5197
Бахајски календар -1397–-1396
Бенгалски календар -146
Берберски календар 1397
Будистички календар 991
Бурмански календар -191
Византиски календар 5955–5956
Еврејски календар 4207–4208
Ерменски календар
Етиопски календар 439-440
Ирански календар 175 п.с. – 174 п.с.
Исламски календар 180 пред хиџра – 179 пред хиџра
Јулијански календар 447    CDXLVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3083/3143)
— до —
丁亥年月日
(3084/3144)
Коптски календар 163–164
Корејски календар 2780
Календар Мингуо 1465 пред РК
民前1465年
Селевкидски календар 758–759
Тајландски сончев календар 990
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 503–504
 - Шака самват 369–370
 - Кали југа 3548–3549
Холоценски календар 10447
Џуче-календар нема (пред 1912)

447 (CDXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 447. година од новата ера, 447. од првиот милениум, 47. од 5 век и осма од 440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5955 и 5956 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5197 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4207 и 4208 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1200.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 447. година се протега во 3083 и 3084, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3143 и 3144 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 990. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 180 и 179 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]