Прејди на содржината

454

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
454 во разни календари
Грегоријански календар454
CDLIV
Ab urbe condita1207
Асирски календар5204
Балиски календар375–376
Бенгалски календар−139
Берберски календар1404
Будистички календар998
Бурмански календар−184
Византиски календар5962–5963
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3150 или 3090
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3151 или 3091
Коптски календар170–171
Етиопски календар446–447
Еврејски календар4214–4215
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера510–511
 - Сачка ера375–376
 - Кали-југа3554–3555
Холоценски календар10454
Ирански календар168 п.п. – 167 п.п.
Исламски календар173 п.х. – 172 п.х.
Јавански календар339–340
Јулијански календар454
CDLIV
Корејски календар2787
Мингуо-календар1458 пред Р. Кина
民前1458年
Нанакшахи−1014
Селевкидски календар765/766 г.г.
Тајландски сончев календар996–997
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
580 или 199 или −573
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
581 или 200 или −572

454 (CDLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 454 година од новата ера, 454. од првиот милениум, 54. од V век и петта од 450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5962 и 5963 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5204 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4214 и 4215 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1207.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 454 година се протега во 3090 и 3091, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3150 и 3151 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 997. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 173 и 172 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]