426

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
426 г.  во други календари
Грегоријански календар 426
CDXXVI
Ab urbe condita 1179
Асирски календар 5176
Бахајски календар -1418–-1417
Бенгалски календар -167
Берберски календар 1376
Будистички календар 970
Бурмански календар -212
Византиски календар 5934–5935
Еврејски календар 4186–4187
Ерменски календар
Етиопски календар 418-419
Ирански календар 196 п.с. – 195 п.с.
Исламски календар 202 пред хиџра – 201 пред хиџра
Јулијански календар 426    CDXXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3062/3122)
— до —
丙寅年月日
(3063/3123)
Коптски календар 142–143
Корејски календар 2759
Календар Мингуо 1486 пред РК
民前1486年
Селевкидски календар 737–738
Тајландски сончев календар 969
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 482–483
 - Шака самват 348–349
 - Кали југа 3527–3528
Холоценски календар 10426
Џуче-календар нема (пред 1912)

426 (CDXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 426. година од новата ера, 426. од првиот милениум, 26. од 5 век и седма од 420-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5934 и 5935 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5176 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4186 и 4187 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1179.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 426. година се протега во 3062 и 3063, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3122 и 3123 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 969. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 202 и 201 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]