466

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
466 г.  во други календари
Грегоријански календар 466
CDLXVI
Ab urbe condita 1219
Асирски календар 5216
Бахајски календар -1378–-1377
Бенгалски календар -127
Берберски календар 1416
Будистички календар 1010
Бурмански календар -172
Византиски календар 5974–5975
Еврејски календар 4226–4227
Ерменски календар
Етиопски календар 458-459
Ирански календар 156 п.с. – 155 п.с.
Исламски календар 161 пред хиџра – 160 пред хиџра
Јулијански календар 466    CDLXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3102/3162)
— до —
丙午年月日
(3103/3163)
Коптски календар 182–183
Корејски календар 2799
Календар Мингуо 1446 пред РК
民前1446年
Селевкидски календар 777–778
Тајландски сончев календар 1009
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 522–523
 - Шака самват 388–389
 - Кали југа 3567–3568
Холоценски календар 10466
Џуче-календар нема (пред 1912)

466 (CDLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 466. година од новата ера, 466. од првиот милениум, 66. од 5 век и седма од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5974 и 5975 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5216 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4226 и 4227 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1219.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 466. година се протега во 3102 и 3103, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3162 и 3163 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1009. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 161 и 160 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]