Прејди на содржината

471

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
471 во разни календари
Грегоријански календар471
CDLXXI
Ab urbe condita1224
Асирски календар5221
Балиски календар392–393
Бенгалски календар−122
Берберски календар1421
Будистички календар1015
Бурмански календар−167
Византиски календар5979–5980
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3167 или 3107
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3168 или 3108
Коптски календар187–188
Етиопски календар463–464
Еврејски календар4231–4232
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера527–528
 - Сачка ера392–393
 - Кали-југа3571–3572
Холоценски календар10471
Ирански календар151 п.п. – 150 п.п.
Исламски календар156 п.х. – 155 п.х.
Јавански календар356–357
Јулијански календар471
CDLXXI
Корејски календар2804
Мингуо-календар1441 пред Р. Кина
民前1441年
Нанакшахи−997
Селевкидски календар782/783 г.г.
Тајландски сончев календар1013–1014
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
597 или 216 или −556
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
598 или 217 или −555

471 (CDLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 471 година од новата ера, 471. од првиот милениум, 71. од V век и втора од 470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5979 и 5980 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5221 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4231 и 4232 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1224.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 471 година се протега во 3107 и 3108, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3167 и 3168 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1014. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 156 и 155 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]