463

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
463 г.  во други календари
Грегоријански календар 463
CDLXIII
Ab urbe condita 1216
Асирски календар 5213
Бахајски календар -1381–-1380
Бенгалски календар -130
Берберски календар 1413
Будистички календар 1007
Бурмански календар -175
Византиски календар 5971–5972
Еврејски календар 4223–4224
Ерменски календар
Етиопски календар 455-456
Ирански календар 159 п.с. – 158 п.с.
Исламски календар 164 пред хиџра – 163 пред хиџра
Јулијански календар 463    CDLXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(3099/3159)
— до —
癸卯年月日
(3100/3160)
Коптски календар 179–180
Корејски календар 2796
Календар Мингуо 1449 пред РК
民前1449年
Селевкидски календар 774–775
Тајландски сончев календар 1006
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 519–520
 - Шака самват 385–386
 - Кали југа 3564–3565
Холоценски календар 10463
Џуче-календар нема (пред 1912)

463 (CDLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 463. година од новата ера, 463. од првиот милениум, 63. од 5 век и четвртта од 460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5971 и 5972 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5213 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4223 и 4224 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1216.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 463. година се протега во 3099 и 3100, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3159 и 3160 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1006. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 164 и 163 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]