496

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
496 г.  во други календари
Грегоријански календар 496
CDXCVI
Ab urbe condita 1249
Асирски календар 5246
Бахајски календар -1348–-1347
Бенгалски календар -97
Берберски календар 1446
Будистички календар 1040
Бурмански календар -142
Византиски календар 6004–6005
Еврејски календар 4256–4257
Ерменски календар
Етиопски календар 488-489
Ирански календар 126 п.с. – 125 п.с.
Исламски календар 130 пред хиџра – 129 пред хиџра
Јулијански календар 496    CDXCVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3132/3192)
— до —
丙子年月日
(3133/3193)
Коптски календар 212–213
Корејски календар 2829
Календар Мингуо 1416 пред РК
民前1416年
Селевкидски календар 807–808
Тајландски сончев календар 1039
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 552–553
 - Шака самват 418–419
 - Кали југа 3597–3598
Холоценски календар 10496
Џуче-календар нема (пред 1912)

496 (CDXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 496. година од новата ера, 496. од првиот милениум, 96. од 5 век и седма од 490-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6004 и 6005 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5246 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4256 и 4257 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1249.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 496. година се протега во 3132 и 3133, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3192 и 3193 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1039. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 130 и 129 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]