Трабзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трабзон
Trabzon
Ѕидината во Трабзон
Ѕидината во Трабзон
Ѕидината во Трабзон
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Трабзон
  Trabzon
Портал http://www.trabzon.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Орхан Февзи
Географија
Население

Трабзон ( турски: Trabzon) е град во североисточна Турција на Црно Море, административен центар на покраината Трапзон. Градот има население од 400 187 жители (2006 г.).

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

  • Фудбалски клубови : Трабзонспор

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]