Газиантеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Газиантеп
Gaziantep
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Газиантеп
  Gaziantep
Поштенски број 27x xx
Портал http://www.gaziantep.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Асим Гузелбеј
Географија
Население

Газиантеп (турски:: Gaziantep) е град во јужна Турција, седиште на покраината Газиантеп. Населението брои 2.130.432 жители[1], и со тоа е шести по големина во земјата. Неговото поранешно име е Гази.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Турција, Газиантеп е познат по неговата баклава

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Turkey: Administrative Division (Provinces and Districts) - Population Statistics, Charts and Map“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]