Џеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џеда
جدّة Jidda
град
Знаме на Џеда
Знаме
Грб на Џеда
Грб
Прекар(и): Мостот на Црвеното Море
Џеда се наоѓа во Саудиска Арабија
Џеда
Локација на Џеда во Саудиска Арабија
Координати: 21°32′36″ СГШ 39°10′22″ ИГД / 
Држава Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Покраина Мека
Основан ~ 6 век п.н.е.
Приклучен кон Саудиска Арабија 1925
Управа
 • Градоначалник Хани Абу Рас[1]
 • Градски гувернер Мишал ал Сауд
 • Покраински гувернер Халид ал Фаисал
Површина
 • Градска 1.500 km2 (600 sq mi)
 • Метро 3.000 km2 (1,000 sq mi)
Надм. вис. 12 m (39 ft)
Население (2008)
 • град 3.234.000
 • Густина 2.921/km2 (1.826/sq mi)
 • Градскo 3.855.912
 • Метро 4.500.000
  проценка
Часовен појас EAT (UTC+3)
 • Лете (DST) EAT (UTC+3)
Поштенски код (5 бројки)
Повик. бр. +966-2
Мреж. место Општина Џеда

Џеда или Џида (арапски: جدّة, Jidda; турски: Cidde) е град во Саудиска Арабија на бреговите на Црвеното Море. Градот е еден од главните урбани центри во државата и најголем град во покраината Мека. Покрај тоа, Џеда е најголемо пристаниште на Црвеното Море и втор најголем град во Саудиска Арабија, веднаш зад главниот град Ријад. Според проценките за 2010, градот имал околу 3.2 милиони жители и претставува еден од главните трговски центри на државата. Џеда е главна порта за Мека, најсветиот град во исламскиот свет, и Медина, исто така свет исламски град.

Џеда е еден од најкосмополитските, најразновидните и најтолерантните градови во Саудиска Арабија, кој е дом на голем број доселеници од целиот свет. Економски, Џеда е фокусирана на понатомошно развивање на инвестициите во научните и енергетските капацитет во Саудиска Арабија и во Средниот Исток.[2] Регионално, Џеда е главен центар за пошироката средина.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Денес постојат најмалку две толкувања за потеклото и значењето на името Џеда, според Џеда Ибн Хелван а Кудаиј, шефот на кланот Куда. Според најпопуларното толкување, името на градот потекнува од арапскиот збор جده Jaddah што значи „баба“. Според источните верувања, гробот на Ева се смета дека се наоѓа во Џеда.[3] Гробот бил запечатен од религиските власти во 1975 година бидејќи некои луѓе се молеле во него.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Џеда е збратимена со 25 градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Abu Ras promises new Jeddah“. Saudigazette.com.sa. 19 август 2010. http://www.saudigazette.com.sa/index.cfm?method=home.regcon&contentID=2010081981360. посет. 17 април 2011 г. 
 2. http://ae.zawya.com/story.cfm/sidZAWYA20100727050049/comment
 3. Jayussi, Salma; Manṣūr Ibrāhīm Ḥāzimī; ʻIzzat ibn ʻAbd al-Majīd Khaṭṭāb Beyond the Dunes I B Tauris & Co Ltd (28 April 2006), p. 295. ISBN 978-1-85043-972-1 [1]
 4. Burak Sansal (20 ноември 2006). „Sister cities of Istanbul“. Greatistanbul.com. http://www.greatistanbul.com/sister_cities.htm. посет. 17 април 2011 г. 
 5. „Sister cities of Taipei“. Protocol.taipei.gov.tw. http://www.protocol.taipei.gov.tw/sister/esister.htm. посет. 17 април 2011 г. 

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • Farsi, Hani M.S. (Mohamed Said). Jeddah: city of art: the sculptures and monuments. London: Stacey International, 1991. ISBN 0-905743-66-0
 • Facey, William & Grant, Gillian. Saudi Arabia by the First Photographers. ISBN 0-905743-74-1
 • Tarabulsi, Mohammed Yosuf. Jeddah: A Story of a City. Riyadh: King Fahd National Library, 2006. ISBN 9960-52-413-2
 • John F. Keane. Six months in the Hijaz : journeys to Makkah and Madinah 1877-1989. Manchester: Barzan Publishing, 2006. ISBN 0-9549701-1-X
 • Al-Khaldi, Ibrahim. The Bedouin Photographer - Al-Mosawwir Al-Badawi. Kuwait, 2004.
 • Badr El-Hage. Saudi Arabia : caught in time 1861-1939. Published by Garnet, Reading, 1997. ISBN 1-85964-090-7
 • Captain G. S. Froster. A trip Across the Peninsula - Rehla Abr Al-Jazeera. Mombai, India, 1866.
 • From Bullard to Mr Chamberlain. Jeddah, 1925 Feb. (No.# secrets) - Archived Post.
 • Al-Rehani. Nejd and Its Followers.
 • Al-Turki, Thuraya. Jeddah: Um Al-Rakha wal Sheddah. Published by Dar Al-Shrooq.
 • Al-Harbi, Dalal. King Abdulaziz and his Strategies to deal with events : Events of Jeddah. King Abdulaziz National Library, 2003. ISBN 9960-624-88-9
 • Didier, Charles. Séjour Chez Le Grand-Cherif De La Mekke. Librairie De L. Hachette et, Rue Pierre.
 • Didier, Charles. Rehla Ela Al-Hejaz: A trip to Hejaz. Translated from "Séjour Chez Le Grand-Cherif De La Mekke" into Arabic. Paris, 1854. ISBN 9960-677-14-1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]