Прејди на содржината

Кучинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучинг
Kuching
Центарот на Кучинг
Центарот на Кучинг
Амблен на Северен Кучинг
Амблем на Јужен Кучинг
Амблем на Падаван
Прекар(и): "Cat City" (Градот на мачките)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not exist
Координати: 1°33′00″N 110°25′00″E / 1.55000° СГШ; 110.41667° ИГД / 1.55000; 110.41667
Земја
Држава
Малезија
Саравак
ОснованНеодредено
Доделен статус 1988
Управа
 • ГрадоначалнициСевер: Абанд Мохд Атеи Абанг Медаан[1]
Југ: Чејмс Чан Хај Син [2]
Падаван: Тан Јо Фои
Површина
 • Град1 E+8_m²
 • Дистрикт1.863 км2 (719 ми2)
Население (2006)
 • Округ634,517
 • Округ густина322/км2 (834/ми2)
Час. појасMST (UTC+8)
 • Лето (ЛСВ)Not observed (UTC)
Поштенски код93xxx
Повик. бр.+6082 (само фикс.)
Рег. таб.QA и QK (за сите освен такси)
HQ (само за такси)
Мреж. местоСевер: http://www.dbku.gov.my/
југ: http://www.mbks.gov.my/
Падаван: http://www.mpp.gov.my/
Цвеќе: Аламанда

Кучинг е главен град на малезиската држава Саравак. Тој претставува еден од најнаселените градови во Саравак и најголем на островот Борнео и четврти по големина во Малезија.[3][4] Кучинг го има добиено градскиот статус на 1 август 1988 и го добива прекарот Cat City.

Име[уреди | уреди извор]

Потеклото на името на градот никогаш не било целосно разјаснето. "Кучинг" на малајски значи "мачка"[5]. Постојат и варијации за индиско потекло на името на градот. Добро е познато дека индијците го основале градот и се смета дека зборот означува "пристаниште" - ("Кочин").

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Retired civil servant is new Kuching North Mayor“. Star Publications. 2007-07-27. Посетено на 2008-06-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Chan appointed Mayor of Kuching“. Star Publications. 2008-05-29. Посетено на 2008-06-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Sarawak Government Official Website“. Sarawak State Government. 2008-06-10. Посетено на 2008-06-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Butler, Rhett. „Largest Cities in Malaysia“. Mongabay.com. Посетено на 2008-06-28.
  5. Cat Translation to Malay

Надворешни врски[уреди | уреди извор]