Џохор Бахру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џохор Бахру
Majlis Bandaraya Johor Bahru

جوهر بهرو
Skyline of Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru
Амблем на Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru
Амблем
Прекар(и): JB, Bandar Raya Selatan (Јужниот Град)
Гесло: 'Berkhidmat, Berbudaya, Berwawasan'
(македонски: 'Сервис, културно, визионерски')
Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru is located in Малезија
Џохор Бахру Majlis Bandaraya Johor Bahru
Џохор Бахру
Majlis Bandaraya Johor Bahru
Координати: 1°29′00″N 103°44′00″E / 1.48333° СГШ; 103.73333° ИГД / 1.48333; 103.73333
ЗемјаМалезија
ДржаваЏохор
Основан1855
Градски статус1994
Управа
 • ГрадоначалникЛатиф Јусоф
Површина
 • Градска1 E+8_m²
Надм. вис.&1000000000000003688000036,88 м
Население (2006)
 • Градско876,033
 • Густина2,703/км2 (6,919/ми2)
 • Метро1,730,000
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbjb.gov.my/

Џохор Бахру (малајски: Johor Bahru) — град на Џохор, јужна Малезија. Градот брои 876.000 жители, што го прави еден од најбројните малезиски градови. Неговата метрополитенска област има 1,73 милиони жители, додека заедно со Сингапур (Џохор Бахри-Сингапур конурбација) има 6,49 милиони[1]. Градот е важен индустриски, културен, економски и туристички центар на Малезија. Неговата развиена индустрија го прави еден од најразвиените градови во тој дел на Азија.

Џохор Бахру е најјужниот град на евроазиското копно.[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Helders, Stefan. „Malaysia:Metropolitan areas“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 2008-05-17.
  2. „Hotels in Johore Bahru“. Asia Rooms.com. Архивирано од изворникот на 2006-06-29. Посетено на 2006-06-24.
  3. „Sister Cities of Istanbul“. Great Istanbul. Посетено на 2008-05-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]