Прејди на содржината

Административна поделба на Малезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Држави на Малезија)
Државите и федералните територии на Малезија

Малезија е федерација која е составена од 13 сојузни држави (negeri) и 3 федерални територии (Wilayah Persekutuan). 11 држави и 2 федерални територии се наоѓаат на Малајскиот Полуостров, додека другете се наоѓаат на островот Борнео.

Држави и федерални територии[уреди | уреди извор]

Западна Малезија, на Малајскиот Полуостров[уреди | уреди извор]

Источна Малезија, на Борнео[уреди | уреди извор]

Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Кедах | Келантан | Малака | Негери Сембилан | Паханг | Перак | Пенанг | Перлис | Сабах | Саравак | Селангор | Теренгану | Џохор
Федерални територии: Куала Лумпур | Лабуан | Путраџаја