Борнео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Борнео
Топографија на Борнео
Географија
Местоположба Југоисточна Азија
Координати 1°00′ СГШ 114°00′ ИГД / 
Архипелаг Големи Сундски Острови
Површина 743.330 km2
Ранг по површина
Макс. надм. височ. 4.095 m
Највисока точка Кинабалу
Земја
Brunei
Дистрикти Белаит
Брунеј и Муара
Тембуронг
Тутонг
Indonesia
Покраини Западен Калимантан
Централен Калимантан
Јужем Калимантан
Источен Калимантан
Malaysia
Држави Сабах
Саравак
Демографија
Население 16 милиони (2000)
Густина 57/sq mi, 22
Народности Дајак

Борнео е трет по големина остров на светот кој се наоѓа во центарот на Малајскиот Архипелаг. Административно е поделем помеѓу Индонезија, Малезија и Брунеј. Индонезијците островот го нарекуваат "Калимантан." како и да овој поим за индонезијците се однесува само за индонезискиот дел од Борнео. Малајците островот го нарекуваат Источна Малезија или Малајски Борнео.

Ндворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка поделба на Борнео
Сателитска снимка од 19 август, 2002, покажувајќи чад како производ на големите пожари тогаш
Најпознатиот жител на Борнео Орангутанот