Борнео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борнео
Borneo Topography.png
Топографија на Борнео
Географија
Место Југоисточна Азија
Координати 1°00′ СГШ 114°00′ ИГД / 
Архипелаг Големи Сундски Острови
Ранг 3.
Најв. точка Кинабалу
Управа
Брунеј
Окрузи Белаит
Брунеј и Муара
Тембуронг
Тутонг
Indonesia
Покраини Западен Калимантан
Централен Калимантан
Јужен Калимантан
Источен Калимантан
Malaysia
Држави Сабах
Саравак
Демографија
Население 16 милиони (2000)
Народности Дајак

Борнео — трет по големина остров на светот, кој се наоѓа во средиштето на Малајскиот Архипелаг. Административно е поделем помеѓу Индонезија, Малезија и Брунеј. Индонезијците островот го нарекуваат "Калимантан." како и да овој поим за индонезијците се однесува само за индонезискиот дел од Борнео. Малајците островот го нарекуваат Источна Малезија или Малајски Борнео.

Ндворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка поделба на Борнео
Најпознатиот жител на Борнео — орангутанот