Западна Јава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западна Јава
Jawa Barat
Покраина во Индонезија
Знаме на Западна ЈаваГрб на Западна Јава
Местоположба на Западна Јава во Индонезија
Местоположба на Западна Јава во Индонезија
Establishedавгуст 19, 1945; пред 78 години (1945-08-19)
Re-establishedјули 14, 1950; пред 73 години (1950-07-14)
CapitalБандунг
Largest cityБекаси
Управа
 • ОрганЗападно Јаванска Регионална Влада
 • GovernorМихамад Ридван Камил
 • LegislatureЗападно Јавански покраински совет
Површина[1]
 • Вкупна35.377,76 км2 (1,365,943 ми2)
Ранг21-ва во Индонезија=
Најг. вис. (Mount Cereme)&100000000000030780000003.078 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2018)
 • Вкупно48.683.861[1]
 • проц. од (2019)[2]49.316.712
 • Ранг1ва во Индонезија
 • Ранг2-ра во Индонезија
Demographics
 • Ethnic groupsСунди (79%), Јаванци (10%), Чиребонци (7%), Бетави (4%)
 • Religionислам (97%), Христијани (1.81%), Будисти (0.58%), Конфуцијанство (0.22%), Хиндуизам (0.05%), Сунда Вивитан
 • LanguagesИндонезиски (official)
Сундански (native)
Чиребонски јазик (minority)
Бетави (minority)
Часовен појасИндонезиско западно време (UTC+7)
ISO 3166ID-JB
HDI 0.720 (High)
HDI rank10-та во Индонезија (2019)
GRP Nominal$150.30 милијарди[3]
GDP PPP (2019)$493.97 милијарди[3]
GDP rank3-та во Индонезија (2019)
Nominal per capitaUS$ 3,048 (2019)[3]
PPP per capitaUS$ 10,017 (2019)[3]
Per capita rank21-ва во Индонезија (2019)
Мреж. местоjabarprov.go.id

Западна Јава ( индонезиски: Jawa Barat  ; сундски: ᮏᮝ ᮊᮥᮜᮧᮔ᮪ е покраина во Индонезија на западниот дел на островот Јава, со главниот град Бандунг. Западна Јава се граничи со покраината Бантен и главниот град на земјата Џакарта на запад, Јаванското Море на север, покраината Централна Јава на исток и Индискиот Океан на југ. Покраината е татковина на народите Сундуа, втора по големина етничка група во Индонезија по Јаванците .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „BPS-Laci 3.0“. laci.bps.go.id. Посетено на 2019-02-05.[мртва врска]
  2. Badan Pusat Statistik, Jakarta, 2019.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 20 May 2020.