Прејди на содржината

Каримата

Координати: 2°19′27″S 108°51′41″E / 2.32417° ЈГШ; 108.86139° ИГД / -2.32417; 108.86139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каримата во рамките на Индонезија
Местоположба на протокот Каримата во Индонезија

Каримата (индонезиски: Karimata) — широк проток што ги поврзува Јужнокинеското и Јаванското Море и ги двои островите Суматра и Борнео (Калимантан) во Индонезија.

Протокот е широк околу 150 км, мерејќи од источниот брег на осторовот Белитунг до западниот брег на Борнео. Белитунг е одделен од Банка на запад со многу потесниот Гаспаров Проток. Островот Банка се наоѓа недалеку од источниот брег на Суматра, од која е одделен со протокот наречен по него. Во источниот дел на протокот Каримата се сместени Кариматските Острови, североисточно од Белитунг и релативно близу до западниот брег на Борнео.

Поврзано[уреди | уреди извор]

2°19′27″S 108°51′41″E / 2.32417° ЈГШ; 108.86139° ИГД / -2.32417; 108.86139