Западен Калимантан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Калимантан
Индонезиска покраина
Знаме на Западен КалимантанГрб на Западен Калимантан
Местоположба на Западен Калимантан во Индонезија
Местоположба на Западен Калимантан во Индонезија
Престолнина
и најголем град
Понтијанак
Воспоставена1 јануари 1957
Управа
 • ОрганРегионална влада на Западен Калимантан
 • ГувернерСутармиџи (ППП)
Површина
 • Вкупна147.307 км2 (56,876 ми2)
Ранг3. во Индонезија
Најг. вис.&100000000000022780000002.278 м
Население (средина на 2019)[1]
 • Вкупно5.045.700
 • Ранг15. во Индонезија
 • Густина34/км2 (89/ми2)
Демографија
 • Етнички групи33% Дајаци
30% Малајци
29% Кинези
5.3% Јаванци
2.7% други[2]
 • Вероисповед51.2% Ислам
23.9% Римокатолицизам
12.4% Протестантство
12.2% Будизам
1.68% Конфуцијанство
0.06% Хиндуизам
 • Јазицииндонезиски (службен), букар-садонгски, хака, ибански, кендајански, јангкангски, понтијанак-малајски, самбас-малајски, чаошански, итн.
Часовен појасИндонезиско западно време (UTC+7)
ISO 3166ID-KB
ИЧР 0.669 (среден)
ИЧР ранг30. во Индонезија (2018)
Мреж. местоkalbarprov.go.id

Западен Калимантан (индонезиски: Kalimantan Barat) е покраина во Индонезија. Таа е една од петте индонезиски покраини во Калимантан, индонезискиот дел на островот Борнео. Главен град е Понтијанак. Покраината има површина од 147.307 км² со регистрирано население од 4.395.983 милиони на Пописот во 2010 година. Етничките групи вклучуваат Дајаци, Малајци, Кинези, Јаванци, Буги и Мадурци. Најновата службена проценка (2019) е 5.045.700 милиони.[3] Границите на Западен Калимантан грубо ги следат планинските масиви околу сливот на реката Капуас, што го одводнува поголемиот дел од покраината. Покраината ги дели копнените граници со Централниот Калимантан на југоисток, на Источен Калимантан и на северот со малезиската територија Саравак.

Западен Калимантан е област што може да се нарече „Провинција на илјада реки“. Прекарот е усогласен со географските услови што имаат стотици големи и мали реки кои можат да бидат и честопати се пловни. Неколку поголеми реки сè уште се главната рута за товар до внатрешноста, иако патната инфраструктура сега достигнува до повеќето области.

Иако мал дел од регионот на Западен Калимантан е морска вода, Западен Калимантан има десетици големи и мали острови (претежно ненаселени) распоредени по теснецот Каримата и морето Натуна, што граничи со покраината Острови Риау. Вкупното население во покраината, според пописот во 2000 година, изнесувал 4.073.430 жители (1,85% од популацијата на Индонезија), но до 2019 година достигна 5.045.700.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Jumlah Penduduk Provinsi Kalimantan Barat Menurut Kabupaten/Kota dan Jenis Kelamin, 2010 (jiwa)“ (индонезиски). Central Bureau of Statistics. 26 февруари 2018. Посетено на 26 мај 2020.
  2. Overcoming Violent Conflict: Volume 1, Peace and Development Analysis in West Kalimantan, Central Kalimantan and Madura. Prevention and Recovery Unit – United Nations Development Programme, LabSosio and BAPPENAS. 2005. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-26. Посетено на 26 мај 2020.
  3. 3,0 3,1 Badan Pusat Statistik, Jakarta, 2019.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • J. Braithwaite, V. Braithwaite, M. Cookson & L. Dunn, Anomie and Violence: Non-truth and Reconciliation in Indonesian Peacebuilding (ANU E-Press: 2010) [1]
  • Davidson, Jamie S. and Douglas Kammen (2002). Indonesia's unknown war and the lineages of violence in West Kalimantan. Indonesia 73:53.
  • Yuan, Bing Ling (1999). Chinese Democracies - A Study of the Kongsis of West Borneo (1776–1884).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]