Барито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пловила на реката Барито (почеток на XX век)

Барито (индонезиски: Barito) е река во покраината Јужен Калимантан, Индонезија. Долга е 890 км.[1] Извира во Милеровите Планини, а потоа тече на југ и се влева во Јаванското Море. Главна притока е Мартапура која се среќава со Барито кај градот Банџамарсин.

Во поречието живее народот Дајаци што говори наречје на мањанскиот јазик најблиско до малгашкиот јазик во Африка. Ова подрачје е прататковината на народот што го населил Мадагаскар во бранови помеѓу III и X век, па така денешните Малгаши водат потекло од Дајаците.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roth; Henry Ling Roth, Hugh Brooke Low (1896). The Natives of Sarawak and British North Borneo. Ориг. од Харвард: Truslove & Hanson. стр. clxi. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]