Мањански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мањански
Ma'anyan
Застапен воИндонезија
ПодрачјеКалимантан
Говорници150.000 [1]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mhy

Мањанскиот (Ma'anyan) е австронезиски јазик од групата на источнобаритски јазици. Го говорат околу 150.000 Мањанци (подргупа на народот Дајаците) што живеат во средишниот дел на Калимантан, Индонезија. Јазикот е во блиско сродство со малгашкиот, кој е главен јазик на Мадагаскар. Мањанскиот се одликува со големи лексички сличности со другите источнобаритски јазици како паку (77%) и дусун виту (75%).

Лексикон[уреди | уреди извор]

Еве споредба на некои зборови од банџарскиот, мањанскиот и малајскиот јазик.

Малајски Банџарски Мањански
monyet warik warik
bemban bamban waman
bulian balian wadian
maharaja maharaja miharaja
patih patih patis
lama lawas lawah
teman kawal kawal
obat tatamba tatamba
senang aray aray
masih magun pagun
arya aria uria
demang damang damhong

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]