Големи Сундски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големи Сундски Острови
Географија
МестоЈугоисточна Азија
Координати0°00′N 110°00′E / 0.000° СГШ; 110.000° ИГД / 0.000; 110.000
АрхипелагСундски Острови
Управување


Големите Сундски Острови

Големи Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda Besar, сундски: Kapuloan Sunda Gedé) — група големи острови во рамките на Малајскиот Архипелаг. Многу од нив се во денешна Индонезија. Јава е најмал, но најнаселен. Суматра е на запад, веднаш спроти Малезија преку Молучкиот Проток. Борнео е голем остров (чиј индонезиски дел се нарекува Калимантан). На исток е Сулавеси (Целебес).[1] Според некои дефиниции, големите Сундски Острови ги опфаќаат само Јава, Суматра и Борнео.[2][3]

Заедно со Малите Сундски Острови ја сочинуваат целината наречена Сундски Острови.

Управа[уреди | уреди извор]

Големите Сундски Острови претежно припаѓаат на Индонезија. Островот Брунеј е поделен на Индонезија и Малезија. Го опфаќа цел Брунеј, покраините Централен, Источен, Западен, Северен и Јужен Калимантан во Индонезија и сојузните држави Сабах и Саравак и сојузната територија Лабуан во Малезија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Blij, H. J., & Muller, P. O. (2010). Geography: Realms, Regions, and Concepts (14th ed.). Hoboken, NJ: J. Wiley & Sons. ISBN 0-470-46242-6
  2. Mackinnon, John & Phillipps, Karen (1993). A Field Guide to the Birds of Borneo, Sumatra, Java, and Bali : the Greater Sunda Islands, Oxford University Press, Oxford ; New York. ISBN 0198540345 (pbk.)
  3. Kennedy, Raymond (1935). The Ethnology of the Greater Sunda Islands, Ph.D. dissertation, Yale University.