Источен Калимантан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Источен Калимантан
Индонезиска покраина
Знаме на Источен КалимантанГрб на Источен Калимантан
Местоположба на Источен Калимантан во Индонезија
Местоположба на Источен Калимантан во Индонезија
Престолнина
и најголем град
Самаринда
Управа
 • ГувернерИсран Ноор
Површина
 • Вкупна125.336,81 км2 (4,839,281 ми2)
Ранг2. во Индонезија
Население (средина на 2019)[1]
 • Вкупно3.619.700
 • Густина0,29/км2 (0,75/ми2)
 (не вклучувајќи го населението одделено во 2012 година како Северен Калимантан)
Демографија
 • Етнички групи30% Јаванци
18% Буги
14% Банџарци
9.9% Дајаци
9.2% Кутаи
18.2% други
 • Јазицииндонезиски (службен)
банџарски, бугиски, дајачки, кутаи-малајски (регионални)
Часовен појасИндонезиско средно време (UTC+8)
ИЧР 0.766 (висок)
ИЧР ранг3. во Индонезија (2019)
БРП номинален$46.23 милијарди[2]
БДП ПКМ (2019)$151.11 милијарди[2]
БДП ранг8. во Индонезија (2019)
Номинален по глава на жител12,423 $ (2019)[2]
ПКМ по глава на жител40,833 $ (2019)[2]
Ранг по глава на жител2. во Индонезија (2019)
Мреж. местоkaltimprov.go.id

Источен Калимантан (индонезиски: Kalimantan Timur) е индонезиска покраина. Неговата територија го сочинува источниот дел на Борнео. Имала население од околу 3,03 милиони на пописот во 2010 година (во рамките на сегашната граница) и 3,42 милиони на пописот во 2015 година; најновата официјална проценка (заклучно со средината на 2019 година) е 3.619.700.[1] Главен град е Самаринда.

Покраината ќе биде домаќин на идниот главен град на Индонезија што ќе биде изграден на границата помеѓу регенствата Кутаи Картанегара и Пенаџам Северен Пасер. Додека идната престолнина допрва ќе го носи името, неговата изградба се предвидува да започне во 2020 година, а да заврши во 2024 година.

Источен Калимантан има вкупна површина од 125,336,81 км2[3] и е втора најмалку густо населена покраина во Калимантан.[4] Поголемиот дел од регионот има поморска граница на исток со Западен Сулавеси и Централен Сулавеси; Полуостровот Мангкалихат го одделува теснецот Макасар од Целебеското Море. Нејзиниот поранешен најсеверен регион бил разделен во октомври 2012 година и сега е покраина Северен Калимантан; во меѓувреме, сè уште ја дели копнената граница на запад со покраините Западен Калимантан и Централен Калимантан; на југ, Источен Калимантан граничи со покраината Јужен Калимантан. Покраината се граничи со Сабах пред отцепувањето, но сепак граничи со Саравак.

Во декември 2012 година, постојното Регенство Западен Кутаи било поделено на две, со најсеверните пет окрузи создавајќи ново Регентсво Махакам Улу. Источен Калимантан сега е поделен на седум регентства и три града. Исран Ноор е сегашен гувернер на Источен Калимантан и Хади Мулјади е нејзин заменик-гувернер.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Badan Pusat Statistik, Jakarta, 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 26 мај 2020.
  3. ревизионирана територијата по отцепувањето на градот Таракан и четири регентства за да го создадат новата покраина Северен Калимантан во 2012 година, и последователно прифатено од индонезиското биро за статистика.
  4. Badan Pusat Statistik. „Hasil Sensus Penduduk 2010 Data Agregat Per Provinsi“ (PDF). Badan Pusat Statistik. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 ноември 2010.
  5. „Organisasi“. Kaltimprov.go.id. Архивирано од изворникот на 15 јануари 2013. Посетено на 26 мај 2020.