Северна Суматра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Суматра
Покраина во Индонезија
Знаме на Северна СуматраГрб на Северна Суматра
Местоположба на Северна Суматра во Индонезија
Местоположба на Северна Суматра во Индонезија
Основена15 април 1948
Главен
и најголем град
Медан
Управа
 • ОрганРегионална Влада на Северна Суматра
 • ГувернерЕди Рахмајади (Independent)
 • Претседател на Претставничкиот совет на покраинатаБасками Гинтинг (PDI-P)
Површина
 • Вкупна72.981,23 км2 (2,817,821 ми2)
Ранг8-ма во Индонезија
Најг. вис.&100000000000024570000002.457 м
Население (2019)[1]
 • Вкупно14.639.400
 • Ранг4-та во Индонезија
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
 • Ранг11-та во Индонезија
Демографија
 • Етнички групи45% Батаки
31% Јаванци
5.9% Малајци
5.8% Кинези
4.1% Нијаси
5.9% останати
 • религија (2016)60.4% ислам
36.7% христијанство
3.34% будизам
0.11% хиндуизам
0.36% останати
Часовен појасИндонезиско Западно Време (UTC+7)
ISO 3166ID-SU
ИЧР 0.717 (High)
место12-та во Индонезија (2019)
БРП номинален$56.70 милијарди[2]
ПКМ (2019)$185.33 милијарди[2]
место3-ти во Индонезија (2019)
номинално по жителUS$ 3,894 (2019)[2]
ПКМ|PPP per capitaUS$ 12,798 (2019)[2]
место13-то во Индонезија (2019)
Мреж. местоsumutprov.go.id

Северна Суматра (индонезиски: Sumatra Utara) — покраина во Индонезија. Се состои од големиот северозападен појас на островот Суматра и главен град е Медан. Северна Суматра е четврта најнаселена покраина по Западна Јава, Источна Јава и Централна Јава - зафаќа површина од 72.981 км2, а на пописот од 2015 година имала население од 13.923.262 жители; најновата официјална проценка заклучно со средината на 2019 година е дека има 14.639.400 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistik Indonesia 2018“. Badan Pusat Statistik. Посетено на July 23, 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 20 May 2020.