Јогјакарта (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Посебен регион Јогјакарта
Индонезиски посебен регион
Знаме на Посебен регион ЈогјакартаГрб на Посебен регион Јогјакарта
Местоположба на Јогјакарта во Индонезија
Местоположба на Јогјакарта во Индонезија
Воспоставена4 март 1950
Наречено поАјодја
Престолнина
и најголем град
Јогјакарта
Управа
 • Гувернер (Султан)Хаменгкубувоно X
Површина
 • Вкупна3.133,15 км2 (120,972 ми2)
Ранг33. во Индонезија
Најг. вис.&100000000000029300000002.930 м
Население (2014)Покраинска проценка[1]
 • Вкупно3.594.290
 • Ранг18. во Индонезија
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Демографија
 • Етнички групи96% Јаванци
0.6% Сунданци
3.4% други[2]
 • Вероисповед91.4% Ислам
8.3% Христијанство
0.3% други[3]
 • Јазицииндонезиски, јавански (обете службени)
Часовен појасИндонезиско западно време (UTC+7)
ИЧР 0.799 (висок)
ИЧР ранг2. (2019)
БДП ПКМ (2011)$6.20 милијарди[4]
Мреж. местоjogjaprov.go.id
Карта
Интерактивна карта на ПР Јогјакарта

Посебниот регион Јогјакарта (индонезиски: Daerah Istimewa Yogyakarta) е автономен регион на покраинско ниво во Индонезија, во јужниот дел на Јава.[5] Тој е граничи со Индискиот Океан на југ, како и со споделување на сите копнени граници со покраината Централна Јава. Управувана од Султанатот Јогјакарта, регионот е единствената официјално призната монархија во рамките на владата на Индонезија. Градот Јогјакарта е главен град и економски центар на регионот.

Султанатот Јогјакарта е основан уште од 1755 година и давал непоколеблива поддршка за независноста на Индонезија за време на националната револуција во Индонезија (1945-1949). Како поделба на прво ниво во Индонезија, Јогјакарта е управувана од султанот Хаменгкубувоно како гувернер и принцот Паку Алам како заменик-гувернер. Со површина од 3.185.8   км², тоа е втора најмала покраина во Индонезија по Џакарта.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://yogyakarta.bps.go.id/index.php?r=site/page&view=sosduk.tabel.3-1-1
 2. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. Institute of Southeast Asian Studies. 2003.
 3. Kementerian Agama Republik Indonesia Wilayah DIY (15 март 2010). „Kementerian Agama RI | Kantor Wilayah DI Yogyakarta“. Yogyakarta.kemenag.go.id. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 26 мај 2020.
 4. „Statistik Indonesia“. Архивирано од изворникот на 13 ноември 2016.
 5. Nomenklatur Daerah Istimewa Yogyakarta dan Penggunaannya
 6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-10-01. Посетено на 2020-05-26.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Регионална канцеларија на Одделот за туризам, пошта и телекомуникации за специјалниот регион Јогијакарта. (1997) Guide To Yogyakarta . Јогјакарта: Одделение за туризам, пошта и телекомуникации.
 • Ricklefs, M. C. (2001) A history of modern Indonesia since c.1200 (трето издание) Стенфорд: Stanford University Press. стр. 126–139, 269-271. ISBN 0-8047-4480-7 ISBN   0-8047-4480-7
 • Ricklefs, M. C. (1974) Jogjakarta under Sultan Mangkubumi, 1749–1792: A history of the division of Java. London Oriental Series, том. 30. Лондон: Oxford University Press, (ревидирано индонезиско издание 2002 година)
 • Soemanto, Bakdi (1992) Cerita Rakyat dari Yogyakarta Џакарта: Grasindo (на индонезиски)
 • Соемзрџан, С. (1962) Social Changes in Yogyakarta, Итака, N.Y. Cornell University Press.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]