Макасарски Проток

Координати: 2°S 118°E / 2° ЈГШ; 118° ИГД / -2; 118
Од Википедија — слободната енциклопедија
Макасарски Проток во рамките на Индонезија
Местоположба на Макасарскиот Проток во Индонезија

Макасарскиот Проток (индонезиски: Selat Makassra) е проток помеѓу островите Борнео и Сулавеси во Индонезија. Ги спојува Целебеското Море на север и Јаванското Море на југ.

Во протокот се влева реката Махакам на Борнео.

Долж протокот се сместени пристанишните градови Баликпапан (Борнео) и Макасар и Палу (Сулавеси). По течението на реката Махам е се наоѓа и градот Самаринда, 48 км спротиводно од протокот.

Протокот е мошне прометен поморски пат за бродовите кои се преголеми за да одат низ Малачкиот Проток.

Граници[уреди | уреди извор]

Според Меѓународната хидрографска организација (МХО), Макасарскиот Проток е една од водите на Источноиндискиот (Индонезиски) Архипелаг, и ги има следниве граници:[1]

Преминот помеѓу источниот брег на Борнео и западниот брег на Целебес [Сулавеси] граничи со:

на север. Линија од Танџонг Мангакалихат, Борнео (1°02′N 118°57′E / 1.033° СГШ; 118.950° ИГД / 1.033; 118.950) и Стромен Кап, Целебес (1°20′N 120°52′E / 1.333° СГШ; 120.867° ИГД / 1.333; 120.867).

на југ. Линија од југозападниот крај на Целебес (5°37′S 119°27′E / 5.617° ЈГШ; 119.450° ИГД / -5.617; 119.450), преку јужниот крај на Тана Кеке, до јужниот крај на Лаут, (4°06′S 116°06′E / 4.100° ЈГШ; 116.100° ИГД / -4.100; 116.100) а оттаму по западниот брег на тој остров до Танџонг Киви, а оттаму напреку до Танџонг Петанг, Борнео (3°37′S 115°57′E / 3.617° ЈГШ; 115.950° ИГД / -3.617; 115.950) на јужниот крај на Лаутскиот Проток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Граници на океаните и морињата, III издание“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 февруари 2010. (англиски)

2°S 118°E / 2° ЈГШ; 118° ИГД / -2; 118