Оландско Море

Координати: 60°10′N 019°10′E / 60.167° СГШ; 19.167° ИГД / 60.167; 19.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Оландското Море
Поглед на Оландското Море од островот Екере

Оландско Море (фински: Ahvenanmeri; шведски: Ålands hav) — водна површина во јужниот Ботниски Залив, помеѓу архипелагот Оланд и Шведска. Ги поврзува Ботниското Море и Балтичкото Море во потесна смисла. Морето често е немирно. Најтесниот дел е наречен Јужен Кваркен. Во браздата која протега на дното на Оландското Море се наоѓа втората најдлабока точка во Балтикот (301 м).

Преку морето сообраќаат многу траекти од Финска до Шведска.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lasse Jansson (19 June 2014). „Vad hände sen med de gamla färjorna“ (шведски). Aftonbladet. Посетено на 30 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

60°10′N 019°10′E / 60.167° СГШ; 19.167° ИГД / 60.167; 19.167