Ванделово Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванделово Море
Западен дел од Ванделовото Море
ПодрачјеСеверноледен Океан
Координати82°15′N 17°00′W / 82.250° СГШ; 17.000° ЗГД / 82.250; -17.000Координати: 82°15′N 17°00′W / 82.250° СГШ; 17.000° ЗГД / 82.250; -17.000
ВидМоре
Сливни земјиГренланд and Свалбард
Најг. должина800 kм (2,600,000 ст) км

Ванделово Море (дански: Ванделхавет исто така познато и како МекКинлиево Море) е водена маса во Северноледениот Океан, кое се протега североисточно од Гренланд, па до Свалбард. Поголемиот дел од годината тоа е попречено со мраз.

Ова море е именувано според данскиот поларен истражувач и хидрографер, вице адмиралот Карл Фредерик Вендел, кој во годините 1895-96 ги истражувал крајбрежните води на Гренланд, како дел од данската Инголф експедиција.

Географија[уреди | уреди извор]

Ова арктичко море се наоѓа на 82° северна должина и 21° западна широчина. Морињата кои се наоѓаат подалеку на север и северозападно од Ванделовото Море се замрзнати во текот на целата година. Ванделовото море се протега толку далеку на запад колку и Кејп Морис Џесап. Понатаму на запад е Линколновото Море. На југ, се протега до Нордострундинген. Ванделовото море на југ се поврзува со Гренландското Море преку теснецот Фрем.

Фјордот Независност и фјордот Фредерик Е. Хајд се двата големи фјорда на далечниот североисточен брег на Гренланд, кои имаат свои устија во Ванделовото Море.