Прејди на содржината

Бохолско Море

Координати: 6°34′50″N 122°2′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778
Од Википедија — слободната енциклопедија

6°34′50″N 122°2′16″E / 6.58056° СГШ; 122.03778° ИГД / 6.58056; 122.03778

Силуета на островот Камигин, поглед од Бохолското Море.

Бохолско Море или Минданајско Море се наоѓа помеѓу островите во склоп на Филипините со Минданао на југ и Бохоли и Лејте на север. Двата поголеми острови коишто се наоѓаат во морето се Сикихор и Камигин. Поврзано е со Филипинското Море на исток, Камотско Море на север и Сулуското Море на запад. Најголеми градови коишто се наоѓаат на бреговите на ова море се: