Андаманско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андаманско Море
LocationAndamanSea.png
Местоположба на Андаманското Море
Вид море
Сливни земји Бурма, Индија, Индонезија, Малезија, Тајланд
Најг. должина 1.200 км
Најг. ширина 645 км
Површина &10000000000000600000000600.000 км2
Прос. длабочина 1.096 м
Најг. длабочина 4.198 м
Зафатнина 660.000 км3
Наводи [1][2]

Андаманско Море или Бурманско Море (бурмански: Неважечки јазичен код.; хинди: अंडमान सागर; тајландски: ทะเลอันดามัน) — водна површина во состав на Индискиот Океан и се наоѓа југоисточно од Бенгалскиот Залив, јужно од Мјанмар, западно од Тајланд, источно од Андаманските Острови и Никобарските Острови, и северно од Суматра и Мајалскиот Теснец.

Морето е долго 1.200 км во правец север-југ, широко 650 км и зафаќа површина од 600.000 км2. Просечната длабочина изнесува 870 м, а максималната длабочина е 3.777 м.

Просечната температура на површинскиот слој на водата во февруари изнесува 26-28 °C, а во август се искачува над 28°C. Соленоста се колеба од 20 ‰ на север до 34 ‰ на југозапад. Замавот на морето се менува од 4,7 до 6 метри.

Главно пристаниште е Рангун.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]